Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego.

Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną
z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się
i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają
o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku.

Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.

Spływ Dunajcem>>>

RAFTING i spływ kajakiem na Dunajcu

RAFTING na Dunajcu
Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci.

Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.

więcej na ten temat>>>>


 

Spływ kajakiem na Dunajcu
Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki.

Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom.
Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.

więcej na ten temat>>>>


Szlaki turystyczne

Krościenko jest bardzo ważnym punktem wypadowym w Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Z samego Krościenka wychodzą trzy znakowane szlaki turystyczne:

szlak żółty - bierze początek w rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń (679 m n.p.m.). Przełęcz Chwała Bogu
(z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański.
Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany od 1906 r.

szlak zielony - rozpoczyna się także w rynku i prowadzi na Czertezik (772 m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch (724 m n.p.m.). Z góry Czertezik możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742 m n.p.m.)
Z polany Burzyna wrócić możemy także zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek.

szlak czerwony - przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (l 176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec (835 m n.p.m.),
z drugiej w Gorce - na Lubań przez Jaworzynę (1050 m n.p.m.) Obok samego Krościenka pragniemy w gminie polecić Państwa uwadze Grywałd, Krośnicę i I Hałuszową. Z Grywałdu warto wybrać się zielonym szlakiem na Lubań, przez Gronik (777 m n.p.m.) i i polanę Pisarzową - ok. 2.15 godz.

Szlaki rowerowe:
1.
Krościenko -1 h - Tylmanowa - 1,45 min - Ochotnica Dln. - 50 min - Ochotnica Górna
2.
Krościenko - 30 min - Szczawnica - 1 h - Szlachtowa - 45 min - Jaworki - 1 ,45 min - Biała Woda
3.
Krościenko - 45 min - Kras - 30 min - Szczawnica
4.
Krościenko - 30 min - Szczawnica - 1,15 min - Sewerynówka
5.
Krościenko - 1,5 h - Dzwonkówka - 3 h - Przechyba - 1,5 h - Radziejowa - 2 h - Jaworki
6.
Krościenko - 45 min - Dziadowe Kąty - 30 min - Grywałd
7.
Krościenko - 1 h - Krośnica - 1 h - Czorsztyn - 40 min
8.
Krościenko - 1 h - Krośnica - 1 h granica - 1 h - Czerwony Klasztor
9.
Krościenko - 1 h - Krośnica - 1,45 min - Sromowce Niżne
10.
Krościenko - 4 h - Grywałd - 1 h Hałuszowa - 1,30 min - Niedzica
11.
Krościenko - 4 h - Lubań 1,45 min - Ochotnica Dln.
12.
Krościenko - 4 h - Lubań - 1 h - Krośnica
13.
Krościenko - 1 h - Niwki - 20 min - Dziadowe Kąty

Wody mineralne

Cennym składnikiem środowiska przyrodniczego są źródła mineralne, znajdujące się na Zawodziu tj. na prawym brzegu rzeki Dunajec. Źródła "Stefan", "Michalina", "Maria", "Dzikie" są to szczawy alkaliczno-słone. Niezwykła skuteczność tych wód sprawdza się przy wspomaganiu leczenia schorzeń dróg oddechowych i płuc, nieżytów narządów trawienia, skraca rekonwalescencje.

© Pokoje do wynajęcia u Krystyny, Krościenko nad Dunajcem
realizacja projektu: Verakom